Czas Kolęd i Pastorałek

Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas oraz doskonała okazja wspólnego kolędowania. Dla Fletni to czas intensywnych prób i występów, ale też czas bycia razem, dzielenia się opłatkiem i składania sobie niepowtarzalnych fletniowych życzeń. Chociaż na co dzień jesteśmy raczej dosyć żywiołowi, w naszym bożonarodzeniowym repertuarze znajduje się wiele spokojnych pastorałek. W zimowym, świątecznym czasie, dobrze śpiewa nam się kompozycje, które skłaniają do refleksji, pozwalają zatrzymać się na chwilę w szalonym pędzie codziennych spraw.

W niedzielę, 20 grudnia, mieliśmy okazję zaprezentować nasz świąteczny repertuar na Koncercie Kolęd w pięknym, zabytkowym kościele św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, na który zaprosił nas dziekan, ks. Zbigniew Suchecki. Śpiewanie w tym kościele to naprawdę wielka przyjemność! „Mario, czy już wiesz” w wykonaniu Roksany Pasternak i „Cicha Noc” zaśpiewana przez Karolinę Stępień i Gabrysię Kowalczyk, w genialnej akustyce kościoła zabrzmiały naprawdę pięknie!

previous arrow
next arrow
Slider

 

W naszym repertuarze nie zabrakło oczywiście radosnych kolęd. Kolędę „Hej w dzień Narodzenia!” zaśpiewaliśmy w tym roku po raz pierwszy w ‚pełnej’, czyli 8-zwrotkowej wersji! Czy wiedzieliście, że ta kolęda opowiada bardzo radosną i śmieszną historię? „Funda tota risibunda”, czyli „wszystko jest zabawne”!

previous arrow
next arrow
Slider

Fletnia Pana & Przyjaciele | Świątecznie

Już po raz drugi w naszej fletniowej historii mieliśmy możliwość sprawdzenia się w wyjątkowych warunkach – nagraliśmy kolejny utwór w Studio Nagrań Zakładu Elektroakustyki Politechniki Warszawskiej!

W tym roku postawiliśmy na śpiewanie solowe. Zależało nam na tym, aby głosy fletniowych sopranów i altów pokazać wreszcie nie tylko jako część chóru, ale też solowo. Nagrywanie partii solowych w studio to bardzo dobra okazja do doskonalenia swojego śpiewu. Praca z mikrofonem, słuchanie swojego głosu w słuchawkach, uwagi realizatorów – wszystko to tworzy wyjątkowo twórczą atmosferę pracy i skłania do intensywnego udoskonalania każdej śpiewanej nuty.

W solowych partiach w pierwszej części utworu wystąpiły: Roksana Kaczmarek, Gabrysia Kowalczyk, Karolina Stępień i Adrianna Łętowska.

Świąteczny czas i nagrywanie świątecznego teledysku to dla Fletni dobry czas na spotkanie z Przyjaciółmi. Do wspólnego śpiewania zaprosiliśmy Marcina Lewandowskiego – to on nagrywa, realizuje i miksuje nasze świąteczne nagrania, a w tym roku dał się też (wreszcie) namówić na śpiewanie! Mamy nadzieję, że to pierwszy, ale zdecydowanie nie ostatni raz! Po raz kolejny odwiedziła nas, rozgrzała, rozśpiewała, ustawiła do pionu, a potem sama zaśpiewała pięknie – Aleksandra Kopp. Praca z Olą, profesjonalistką w każdym calu, to dla nas zawsze niesamowite doświadczenie! Na wspólną świąteczną przygodę dała się też namówić Paulina Glinka. I cóż to był za GENIALNY pomysł! Podczas nagrywania z Pauliną co chwila do głowy przychodziły nam nowe pomysły, które ostatecznie zaowocowały piękną sopranową wokalizą, którą usłyszeć można w końcowej części utworu. Wszystkim solistom z całego serca dziękujemy i deklarujemy, że już nie możemy doczekać się przyszłego roku!

Nie samym wokalem utwór żyje, a nasz utwór swoją wartość zawdzięcza zdecydowanie profesjonalnie zagranej i nagranej perkusji – Albert Koprzywa – chylimy czoła! W zakresie niskich częstotliwości możemy usłyszeć świetny popis aranżacyjny w wykonaniu Wiktora Sobkowiaka – jest moc w tym basie!

A jeśli przysłuchacie się dźwiękom, jakie śpiewają panowie we frazie „Wstaje nam dziś gwiazda nad Betlejem”… powiem tylko tyle… wysoko! Zdecydowanie wysoko! Te dźwięki trzeba było dosłownie urodzić 😉 Panowie – wielkie gratulacje!

Dla wszystkich nas czas nagrań był wyjątkowym doświadczeniem i wyjątkową nauką. Był też kolejną wspaniałą przygodą, którą mogliśmy przeżyć razem!

100 lat Niepodległej!

Podczas setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, mieszkańcy Grójca pokazali, jak ważna jest dla nich Ojczyzna. Całe rodziny, młodzież, służby mundurowe oraz harcerze licznie przybyli na wydarzenia zorganizowane w mieście w ramach Święta Niepodległości.

previous arrow
next arrow
Slider

 

Swoją cegiełkę do świętowania tego dnia dołożyli członkowie Stowarzyszenia Fletnia Pana i harcerze Hufca ZHP Grójec. Wspólnie zorganizowali Śpiewanie Pieśni Patriotycznych dla lokalnej społeczności. Organizatorzy zaprosili mieszkańców na wydarzenie, którego w naszym mieście w takiej formie jeszcze nie było. Wspólne zaśpiewanie hymnu oraz znanych patriotycznych pieśni pozwoliło wszystkim obecnym poczuć się częścią społeczności i wspólnie cieszyć się z rocznicy odzyskania niepodległości. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia dołączyli swój głos do wyjątkowego i niepowtarzalnego chóru mieszkańców. W Polskiej kulturze utwory takie jak „Szara Piechota”, „Wojenka”, czy „Rota” odgrywają ważną rolę w życiu każdego obywatela. Wszyscy znamy, rozumiemy i dostrzegamy piękno tych wspaniałych historycznych hymnów. Muzyka i głęboki tekst nie tylko wzrusza, ale również uczy historii naszego kraju, dlatego ważne jest, aby przekazywać je młodym pokoleniom.

Cieszymy się, że tak wiele osób zechciało razem z nami wyśpiewać historię naszej Niepodległości. Mamy nadzieję, że ogień wspólnoty nie zgaśnie i jeszcze nie raz spotkamy się, wszyscy razem, aby śpiewając wspólnie, przeżywać najpiękniejsze święta w ten specjalny sposób. Dziękujemy wszystkim za wsparciem i miłe słowa.

Kacper Ryczkowski
Prezes Stowarzyszenia Fletnia Pana

Koncert Pieśni Patriotycznych

W niedzielę, 4 listopada 2018, mieliśmy przyjemność zaśpiewać pod batutą Pawła Ramy! Wspólnie z orkiestrą dętą OSP Grójec wykonaliśmy znane pieśni patriotyczne. Koncert rozpoczęliśmy średniowiecznym hymnem „Gaude Mater Polonia” wykonanym a cappella na 4 głosy. Było to nasze pierwsze publiczne wykonanie utworu czterogłosowego w obecnym składzie zespołu.

Wspólnie z orkiestrą wykonaliśmy utwory Szara Piechota (Maszerują Strzelcy), Wojenko, wojenko, Przybyli ułani pod okienko i Marsz Pierwszej Brygady. Na bis przygotowaliśmy utwór związany z 40 leciem wyboru Jana Pawła II na Papieża – Abba Ojcze.

Koncert odbył się w kościele św. Mikołaja w Grójcu. W wyjątkowej akustyce tego zabytkowego kościoła wszystko wybrzmiało szczególnie pięknie! Bardzo cieszymy się z entuzjastycznego przyjęcia naszego występu. Wszystkim obecnym bardzo serdecznie dziękujemy za obecność. Występ przed tak liczną publicznością był dla nas wielkim zaszczytem i przyjemnością.

Dziękujemy orkiestrze OSP Grójec za tak miłą współpracę i czekamy na dalsze wspólne projekty!

Warsztaty Wokalne z Katarzyną Goszcz

previous arrow
next arrow
Slider

 

Wiemy, jak ważne w śpiewaniu są dobrze opanowane podstawy. Prawidłowy wdech, wydech, właściwa postawa. Dokładna artykulacja samogłosek i spółgłosek, prawidłowo wydobywane dźwięki w różnych głosowych rejestrach.

Z wielką przyjemnością zorganizowaliśmy w sobotę, 27 października, warsztaty wokalne, które poprowadziła Katarzyna Goszcz – wokalistka, dziennikarka, trenerka głosu i logopeda, którą możecie znać jako jurorkę  organizowanego przez nas Festiwalu Pieśni Sakralnej.

Po radosnym powitaniu – z Kasią nie widzieliśmy się aż od maja! – dzień rozpoczęliśmy od nauki wymawiania samogłosek. Czy wiecie, że podczas śpiewania nasze usta powinny pełnić rolę foremki na samogłoskę? Prawidłowe ułożenie naszej twarzy ćwiczyliśmy przed ścianą luster, więc nie obyło się oczywiście bez śmiesznych min i zdjęć. W dalszej części warsztatów przeprowadziliśmy rozgrzewkę języka, szczęki, warg, gardła i podniebienia. Nauczyliśmy się też, w jaki sposób prawidłowo wykorzystywać nasz oddech, oraz (ku naszemu wielkiemu zdziwieniu) jak szeroko można rozepchnąć oddechem własne żebra. Nie mówiąc już kierowaniu oddechu do pleców. To była zdecydowana nowość. Odtańczyliśmy też rozluźniający „taniec indiański”, świetnie się przy tym bawiąc! Po-wy-ła-my-wa-liś-my języki na ćwiczeniach dykcyjnych, „teatralnym szeptem” opowiedzieliśmy sobie kilka historii. Na zakończenie warsztatów spróbowaliśmy nawet swoich sił w improwizacji!

Wszystkim nam warsztaty pozwoliły lepiej zrozumieć nasze ciało i to, w jaki sposób mamy produkować dźwięki, tak, by powstał z nich miły dla ucha śpiew. Nauczyliśmy się współpracy i lepiej poznaliśmy siebie nawzajem. Każdy z nas ma inny głos, każdy z nas ma swoje własne wokalne mocne strony i swoje własne wokalne problemy. A razem – możemy wszystko!

Dziękujemy wszystkim obecnym za ten piękny, muzyczny dzień!